جمعه , 4 مهر 1399
صفحه اصلی / سلامتی / 10 مورد از فواید اثبات شده دارچین برای سلامتی

10 مورد از فواید اثبات شده دارچین برای سلامتی

دارچین یکی از ادویه های لذیذ و خوشمزه است و به علت داشتن خواص دارویی ، هزاران سال است که به عنوان ماده ایی با ارزش در نظر گرفته می شود. علم جدید نیز امروزه بیشتر دانسته ها و اطلاعاتی که مردم در مورد این ادویه ارزشمند داشته اند را تایید نموده است.

در این مقاله 10 نمونه از فواید دارچین را که توسط تحقیقات علمی تایید شده است بیان می کنیم:

1. دارچین سرشار از ترکیباتی با خواص دارویی است:

دارچین ادویه ای است که از پوسته داخلی درختانی با نام علمی Cinnamomum به دست می آید. از این ماده  همواره در طول تاریخ استفاده شده است و قدمت استفاده از آن به مصر باستان باز می گردد. دارچین به عنوان ماده ای کمیاب، ارزشمند و همچون هدیه ای شایسته  و درخور پادشاهان تلقی می شده است. امروزه، دارچین، ارزان و در دسترس بوده  در هر مغازه و هر غذا و هر دستور پختی یافت می شود.

دو نوع اصلی از دارچین وجود دارد:

*دارچین Ceylon: که به نام دارچین واقعی نیز شناخته می شود.

*دارچین Cassia: که این نوع از دارچین امروزه متداول تر است و به طور کلی، کلمه دارچین، برای این نوع استفاده میشود. دارچین با  قطع ساقه درختان دارچین و سپس استخراج پوسته داخلی آن و جداسازی قسمت چوبی آن بدست می آید.

وقتی که این پوسته های داخلی (که قسمت چوبی آنها جدا شده است) خشک شدند، به صورت نوارهای حلقه ای شکلی در آمده و به نام چوب دارچین خوانده می شوند. چوب دارچین می تواند آسیاب شده و به شکل پودر دارچین استفاده شود. بوی مخصوص دارچین و مزه خاص آن به واسطه روغن دارچین است که سرشار از ماده ای به نام Cinnamaldehyde می باشد. محققان بر این باور هستند که این ترکیب، عامل اکثر اثرات قوی دارچین بر روی سلامتی و متابولیسم می باشد.

خلاصه: دارچین ادویه ای متدوال و مشهور است و سرشار از Cinnamaldehyde است که به نظر می رسد این ماده دلیلی برای بیشتر فایده هایی است که دارچین برای سلامتی دارد.

2. دارچین پر از آنتی اکسیدان ها است:

آنتی اکسیدان ها از بدن شما در برابر آسیب های اکسیداسیون ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند. دارچین سرشار از آنتی اکسیدان های قوی همچون پلی فنل ها می باشد.در مطالعه ای، فعالیت آنتی اکسیدانی 26 نوع ادویه مقایسه شد که با وجود ادویه های مثل آویشن و سیر،دارچین، برنده بی رقیب این مطالعه بود. در حقیقت، این خاصیت آنتی اکسیدانی دارچین، به اندازه ای قوی است که برای نگهداری و محافظت از غذاهای طبیعی میتوان از دارچین استفاده کرد.

خلاصه:دارچین حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان های پلی فنلی بسیار قوی می باشد.

3. دارچین دارای خواص ضد التهابی می باشد:

التهاب روندی بسیار مهم در بدن می باشد. این فرایند به بدن شما کمک می کند که با عفونت ها مبارزه کنید و آسیب های بافتی را بازسازی نمایید. اگرچه التهاب در صورتی که مزمن باشد، مشکل ساز خواهد بود و بر ضد بافت های بدن خودتان عمل خواهد کرد.

دارچین ممکن است در چنین مواردی کمک کننده باشد. مطالعات نشان داده اند  که این ادویه و آنتی اکسیدان های آن دارای خواص ضد التهابی قوی می باشد.

خلاصه: آنتی اکسیدان های موجود در دارچین دارای خواص ضد التهابی هستند که ممکن است به کاهش ابتلا به بیماری کمک نماید.

4. دارچین ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد:

دارچین با کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط می باشد؛ بیماری های قلبی شایعترین علت مرگ زودرس در دنیا می باشند. ثابت شده است که در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، روزانه یک گرم یا تقریبا نصف قاشق چایخوری دارچین اثرات مفیدی بر فاکتورهای خون دارد. دارچین، میزان کل کلسترول، کلسترول بد یا LDL و تری گلسیرید را کاهش می دهد در حالی که کلسترول خوب یا HDL ثابت باقی می ماند. اخیرا یک مطالعه مروری ، نشان داده است که دوزی از دارچین به میزان فقط 120 میلی گرم به طور روزانه می تواند این اثرات ذکر شده را داشته باشد. در این مطالعه، دارچین همچنین سطح کلسترول خوب یا HDL را افزایش داده است. در مطالعات بر روی حیوانات ثابت شده است که دارچین باعث کاهش فشار خون شده است. وقتی این اثرات باهم ترکیب شوند و باهم اثر نمایند، ممکن است دارچین بطور مستقیم باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی شود.

خلاصه:دارچین ممکن است برخی از فاکتورهای اصلی خطر ابتلا به بیماری های قلبی همچون کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون را کاهش دهد.

5. دارچین می تواند حساسیت به هورمون انسولین را بهبود ببخشد:

انسولین یکی از هورمون های اصلی است که متابولیسم و مصرف انرژی را تنظیم می کند. همچنین این هورمون برای انتقال قند خون از طریق جریان خون به سلول های بدن ضروری می باشد. مشکل این است که بسیاری از افراد نسبت به اثرات انسولین مقاوم هستند. این مساله به نام مقاومت انسولینی شناخته می شود که شاخصی از شرایط جدی مثل سندروم متابولیک و یا دیابت نوع 2 می باشد.

خبر خوب این است که دارچین می تواند به نحو چشمگیری، مقاومت انسولینی را کم کند که این کار به این هورمون مهم، اجازه می دهد که کار خود را درست و به خوبی انجام دهد. دارچین با افزایش حساسیت به انسولین می تواند میزان قند خون را کاهش دهد که در بند بعدی مفصل به آن خواهیم پرداخت.

خلاصه: ثابت شده است که دارچین، حساسیت به هورمون انسولین را به طور موثر و چشمگیری بالا می برد.

6. دارچین میزان قند خون را کاهش می دهد و اثر ضد دیابتی بسیار قدرتمندی دارد:

دارچین به خاطر داشتن خواصی که کاهش دهنده قند خون است، بسیار شناخته شده می باشد.

صرفنظر از اثرات مفید آن بر روی مقاومت انسولینی، دارچین می تواند قند خون را با چندین مکانیسم دیگر کاهش دهد.

اول اینکه مطالعات نشان داده اند که دارچین، مقدار گلوکزی را که پس از صرف هر وعده غذایی وارد جریان خون می شود، کاهش می دهد. دارچین این عمل را به به واسطه اختلال در کار بسیاری از آنزیم های گوارشی انجام می دهد که نتیجه این امر، آهسته شدن تجزیه کربوهیدرات ها در لوله گوارشی شما می باشد.

دوم اینکه ترکیبی در دارچین وجود دارد که می تواند به واسطه شباهت با انسولین، روی سلول ها اثر نماید. بسیاری از مطالعات انجام شد بر روی انسان ها، اثرات ضد دیابتی دارچین را تایید کرده اند و نشان داده اند که این ماده می تواند میزان قند خون ناشتا را به میزان 10 تا 29 درصد کاهش دهد. دوز موثر دارچین به ویژه 1 الی 6 گرم یا در حدود 0.5 تا 2 قاشق چایخوری دارچین در هر روز می باشد.

خلاصه: مشاهده شده است که دارچین میزان قند خون ناشتا را کاهش داده و با دوز موثر روزانه 1 تا 6 گرم یا 0.5 تا 2 قاشق چایخوری دارای اثر ضد دیابتی قوی می باشد.

7. دارچین ممکن است اثرات مفیدی روی بیماری های نورودژنراتیو (یا تخریب کننده سلول های عصبی) باشد:

بیماری های نورودژنراتیو به واسطه کاهش پیش رونده در ساختار یا عملکرد سلول های عصبی شتاخته می شوند. بیماری آلزایمر و پارکینسون ، دو مورد از شایعترین بیماری های نورودژنراتیو می باشند.

به نظر می رسد که دو ترکیب یافت شده در دارچین، از تشکیل پروتئینی به نام Tau که از شاخص های بیماری آلزایمر است، در مغز پیشگیری می نماید. در مطالعه ای که بر روی موش های مبتلا به بیماری آلزایمر انجام شده است، دارچین به حفاظت از نورون ها کمک کرده است و میزان انتقال دهنده های عصبی را به اندازه طیعی رسانده و عملکرد حرکتی را بهبود بخشیده است.

البته این اثرات باید در انسان ها بیشتر مورد بررسی و مطالعه قرار گیرند.

خلاصه: در مطالعاتی که بر ری حیوانات انجام شده است، ثابت شده است که دارچین منجر به بهبودهای متنوعی در حیوانات مبتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون می شود. هرچند که تحقیقات در این مورد بر روی انسان ها کامل نیست.

8. دارچین ممکن است دارای اثرات محافظت کننده در برابر سرطان باشد:

سرطان یک بیماری جدی است  که ویژگی آن، رشد غیر قابل کنترل سلول ها می باشد. مطالعات بسیار گسترده ای بر روی اثر قدرتمند دارچین در پیشگیری از سرطان و درمان آن بر روی دارچین انجام شده است.در مجموع، شواهد ما از این خاصیت حفاظتی دارچین، محدود به مطالعات بر روی حیوانات و لوله آزمایش می باشد. این آزمایش ها نشان می دهند که عصاره دارچین از ما در برابر سرطان محافظت کند.

در حقیقت دارچین با کاهش رشد سلول های سرطانی و کاهش تشکیل عروق خونی در تومورها  و اثر سمی بر روی سلول های سرطانی، باعث مرگ سلول های سرطانی می شوند. طبق مطالعه ای که بر روی موش های مبتلا به سرطان کولون انجام شده است، ثابت شده است  که  دارچین یک فعال کننده بسیار قوی برای آنزیم های سم زدا در کولون (روده) می باشد که  از رشد بیشتر سرطان جلوگیری می کنذ.

این یافته ها با آزمایشاتی که در لوله آزمایش انجام شده اند تایید می شوند. در این آزمایش ها نشان داده شده است که دارچین پاسخ های آنتی اکسیدان های محافظتی را در سلول های کولون انسان فعال می کند.اینکه دارچین قطعا دارای اثراتی روی زندگی انسانها هست یا نه، نیازمند این است که این مطلب طی مطالعات کنترل شده ای اثبات شود.

خلاصه: مطالعات انجام شده در لوله های آزمایشگاهی و بروی حیوانات نشان می دهند که دارچین دارای اثرات محافظتی برضد سرطان باشند.

9. دارچین به مبارزه در برابر عفونت های باکتریایی و قارچی کمک میکند:

Cinnamaldehyde یکی از ترکیبات فعال اصلی دارچین است که ممکن است به مبارزه علیه انواع مختلف عفونت کمک کند. مشاهده شده است که روغن دارچین به صورت موثری، عفونت های ناشی از قارچ را در مجاری تنفس درمان می کند.همچنین دارچین می تواند از رشد باکتری های خاصی مثل لیستریا و سالمونلا جلوگیری کند.اگرچه شواهدد در این زمینه نیز محدود بوده و کاهش عفونت در قسمت های دیگر بدن مشاهده نشده است.اثرات ضد میکروبی دارچین ممکن است به پیشگیری از پوسیدگی دندان  وکاهش بوی بد دهان کمک نماید.

خلاصه: Cinnamaldehyde دارای خواص ضد قارپی و ضد میکروبی می باشد که ممکن است به کاهش عفونت کمک کرده و به مبارزه با پوسیدگی دندان و بود بد دهان کمک کند.

10. دارچین احتمالا به مبارزه علیه ویروس HIV (ایدز) کمک کند.

HIV ویروس است که به آرامی، سیستم ایمنی شما را تخریب می کند که اگر درمان نشود در نهایت منجر به ایدز می شود. گمان می رود که عصاره دارچین از نوع Cassio در مبارزه علیه ویروس HIV-1 که شایعترین سویه این ویروس در انسان ها می باشد کمک کننده می باشد.

طبق یک مطالعه ازمایشگاهی که بر روی سلول های آلوده به ویروس HIV انجام شده است دریافت شده است که دارچین موثرترین درمان در بین 69 گیاه دارویی آزمایش شده می باشد.

اثبات این اثرات، نیازمند انجام آزمایش بر روی انسان ها می باشد.

خلاصه:مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که دارچین می تواند به مبارزه علیه ویروس HIV-1 نوع اصلی این ویروس در انسان است کمک کند.

بهتر است که از نوع Ceylon یا دارچین واقعی استفاده کنید.

همه دارچین ها باهم یکی نیستند. نوع Cassia حاوی مقادیر چشمگیری از ماده ای به نام Coumarin می باشد که گمان می رود دوزهای بالای آن خطرناک باشد. تمامی دارچین ها باید دارای فواید سلامتی بخش باشند اما نوع Cassia ممکن است در دوزهای بالا به علت داشتن Coumarin باعث ایجاد مشکلاتی شود.

دارچین Ceylon  یا همان دارچین واقعی از این نظر بهتر است و مطالعات نشان داده اند که این نوع از دارچین دارای میزان Coumarin کمتری نسبت به نوع Cassia می باشد. متاسفانه اکثر دارچین های موجود در سوپرمارکت ها از نوع ارزان آن و همان نوع Cassia می باشند.

سخن آخر:

دارچین جزو خوشمزه ترین و سالم ترین ادویه های این کره خاکی می باشد. این ادویه می تواند میزان قند خون و فاکتورهای خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد، و دارای بسیاری از فواید موثر دیگر بر روی سلامتی می باشد.

فقط از این مطمئن باشید که نوع Ceylon دارچین را تهیه می نمایید و در صورتی که نوع Cassia استفاده می کنید سعی کنید که مقادیر اندکی از آن را به کار ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *